Sadnice šljive
Šljiva (Prunus domestica L.) je drvenasta biljka iz porodice Rosaceae i pripada rodu Prunus. Šljiva je koštičavo voće i ima visoku hranljivu vrednost. Danas postoji preko 2500 sorti sorti šljive i veoma je prilagodljiva biljka na nadmorsku visinu i tip zemljišta. Osim za svežu potrošnju, šljiva ima široku primenu i u prerađivačkoj industriji za pravljenje sokova, džemova, suvih šljiva, rakija i dr. Obiluje raznim hranljivim materijama, voćnim šećerima, kiselinama, mineralnim solima, aromatičnim materijama, vitaminima i drugim važnim sastojcima. . Najznačajniji vitamini u šljivi su provitamin A, zatim vitamini C i B. U našim rasadnicima proizvodimo stabla šljive po najnovijim tehnologijama i standardima za kvalitetan sadni materijal i zahtevnim proizvođačima voća šljive.
Sorte šljive u ponudi
Stanley
Stenli šljiva je poreklom iz SAD i jedna je od najkvalitetnijih sorti šljive, izuzetno prijatnog ukusa. Drvo je srednje snažno.
Cveta srednje-kasno.
Plodovi sorte Stenli su eliptični, srednje krupni, prosečne težine 35-41 gram. Koža je tamnoplava. Stenli šljiva ima žuto-zeleno, čvrsto, sočno, slatko meso, sa velikom košticom u sredini.
Idealan je za sušenje zbog visokog sadržaja šećera. Iako je samooprašivač, preporučuju se drugi oprašivači. Pogodni oprašivači za sortu Stanlei uključuju Ruth Gerstetter i Californian Blue.
U našim rasadnicima ćete naći najkvalitetnije voćke Stanlei šljive proizvedene pažljivo i stručno.
Čačanska rodna
Neki stručnjaci smatraju da je čačanska rodna (Čačanska rodna) najbolja sorta razvijena u Institutu za voćarstvo u Čačku. To je rezultiralo ukrštanjem sorti Stanlei i Požegača. Široko se uzgaja širom Evrope.
Drvo je manje do srednje snažno. Cveta sredinom rano.
Rod sazreva krajem avgusta, sa redovnim i bogatim prinosima.
Čačanska rodna šljiva je samooprašivač. Plodovi su srednje veliki do krupni, sa prosečnom težinom od 28-42 grama. Koža je tanka i plave boje. Meso je čvrsto, sočno, žuto i slatkog ukusa.
Sorta Čačanska rodna je odlična za sušenje i široko se koristi za proizvodnju rakije. Lako se transportuje.
Naše čačanske rodne voćke šljive proizvode se kao kvalitetan sadni materijal za moderan i profesionalan zasad šljive.
Čačanska rana
Čačanska rana je novija sorta šljive, poreklom iz Srbije.
Sazreva početkom jula. Rano daje rod, a prinosi su redovni i bogati.
Plodovi čačanske rane šljive su krupni i teški, prosečne težine oko 40-60 grama. Jajolike i donekle izdužene, imaju relativno veliku košticu koja se lako odvaja od mesa. Boja kože Čačanske rane varira od ljubičaste do plave. Meso je žuto, čvrsto, slatko i kiselo i izuzetno ukusno.
Odgovarajući polenizatori su čačanska lepotica i Stanlei. Lako se transportuje, ima dobru tržišnu vrednost. Čačanske rane voćke (Čačanska Rana) proizvode se u našim rasadnicima kao kvalitetan proizvod koji zadovoljava visoke standarde u proizvodnji voća šljive.
Čačanska lepotica
Sorta Čačanska lepotica nastala je u Institutu za voćarstvo u Čačku kao rezultat ukrštanja Vangenheims Fruhzvetsche i Požegače 1961. godine.
Sazreva sredinom rano, krajem jula i početkom avgusta. Drvo čačanske lepotice je srednje bujno sa piramidalnom krošnjom.
Cveta srednje rano i već posle dve-tri godine daje redovne i bogate prinose.
Plodovi čačanske lepotice su srednje krupni, težine oko 30-40 grama, sa srednje krupnom košticom koja se lako odvaja od mesa.
Plodovi takođe imaju istaknut šav koji ih deli na dve jednake polovine. Koža Čačanske lepotice je tanka, tamnoplave boje. Žuto-zeleno meso je čvrsto, sočno, slatkog i kiselog ukusa.
Voće se lako transportuje. Čačanska lepotica, kao visokokvalitetna šljiva, odlična je za konzumiranje u svežem stanju, koristi se u proizvodnji žestokih pića i prerađivačkoj industriji.
Ruska Džanarika
Ova sorta šljiva spada u najrodnije sorte šljiva. Ima plodove srednje krupnoće, žute boje, a kada su zreli dobijaju blago crvenu boju. Meso je žuto sa dosta soka i šećera.
Ima veliku rodnost i do 100 kg po stablu, pa se zbog tih osobina koristi se za pripremu rakije i kao sirovina u industiji. Otporna je na bolesi i štetočine.
Rano prorodi i svake godine rađa. Dobro podnosi sušu i mrazeve. Rađa podjednako na svim granama i to u grozdovima i pojedinačno.